A téli időszak kedvelt csemegéi a diófélék. Az egészségre kedvező hatásukat egyrészt magas kalcium-, vas-, magnézium-, és telítetlen zsírsav tartalmuknak köszönhetik, melyek a zsíranyagcserét és az idegrendszer működését támogató hormonokat termelik, és jótékony hatásúak a koleszterinszintre, védve az infarktus és szélütés ellen. Másrészt magas az E-vitamin (leghatékonyabb szabadgyök fogó, immunerősítő, ajánlott rák-, szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében) és B- vitamin (létfontosságúak szervezetünk idegműködése szempontjából) tartalmuk, valamint fontos fehérjeforrások.
Sokféleképpen fogyaszthatjuk őket, héjukban tovább tárolhatóak, bár sokan pucolva mélyhűtőben tartják (ez nem túl környezetbarát megoldás). Nassolni valóként pirítva is ehetjük, de a csírázási folyamat elindításával beltartalmi értékét sokszorosára növelhetjük, sok nyers desszert alapanyaga manapság darálva is.
Mindenki családjában ismert egy-egy nagyi féle sütemény recept, melyben a diófélét darálva használják liszt helyett.
Édes szendvicskrémet is készíthetünk úgy, hogy finomra darált diót vagy mogyorót vajas (lehetőleg bio) margarinos mézzel vagy növényi sziruppal összekeverünk, tehetünk hozzá kakaóport, vagy karobport. Apró golyókká formálva, puffasztott amarantba hempergetve bonbonként is kiváló.
A mandulatejet anyatej pótlására is használják. A hámozott mandulához négyszeres mennyiségű vizet adva turmixoljuk, esetleg szűrjük is le.